[GameMode] eXtreme Stunt World V1
#21

Ma grabesc destul de mult, asa ca nu pot chiar acum sa fac quote-uri frumoase cum ai facut si tu, desi de obicei fac, asa ca voi raspunde cu cate ceva scurt si la obiect la fiecare 'punct' al tau.

- In primul rand... N-am scris acel reply lung doar pentru respectivul, am scris pentru 'imaginea mea'... Adica oamenii cand vin sa descarce acest GameMode si vad replay-uri negative la care Scripter-ul n-are nimic de spus, parca s-ar rasgandii in a-l descarca, mai ales ca arhiva e si destul de 'grăsuță'... In schimb, daca ei vad ca imi dau interesul, se gandesc de 2 ori.

- Legat de efectul de turma... Dah, cred ca toti stim cum se vinde noul model de iPhone in ziua lansarii in fiecare an... Dar in Romania e mai grav, la noi e efectul ala de turma si pentru o amarata de reducere la tigăi, desi romanii au oricum sute de tigăi pe acasa... )

- Nici eu nu cred ca banii generati de RSS sunt bagati in Host. Adica mna, faci asta de distractie pana la un punct... Si daca ai si cum castiga din munca ta, de ce sa nu faci asta? Reclamele alea AdSense nu produc putini bani, sau cel putin nu produceau in 2013 cand ma chinuiam sa ii aduc pe cei de la ****** si pe site-ul RNG-ului. Dar oricum e greu, e foarte greu sa faci bani din SA-MP. Bine, daca ne referim mai mult la ramura mea preferata, Free Roam, Stunt, cum e si XSW-ul... Serverele de RolePlay sunt extrem de populate, pentru ca ai 'țeluri' cand joci pe ele... Daca stii sa iti administrezi bine comunitatea, in 2 ani ajungi sa ai pe langa un server de SA-MP si un WebSite hostate la host-uri de top, si alte servere... Incepi sa iti extinzi comunitatea si pe alte domenii, si daca esti destept, o faci din ce in ce mai populata... Cel mai mare 'vis' al meu a fost sa imi populez cu aproximativ 50/50 un Server de SA-MP de Stunt, dupa care sa imi caut prieteni dispusi sa detina pe comunitatea mea servere de CS, Minecraft, etc., ceea ce am si reusit.. Pacat ca nu ne-am tinut toti de treaba... Si odata ce as fi avut toate serverele stabile pe comunitate, m-as fi apucat sa imi fac si un GameMode de RolePlay doar asa, ca sa aduc un bonus de vreo cateva sute de playeri comunitatii ) Dar mna, se pare ca toate au ramas doar vise... M-am lasat, si dupa, chiar daca as mai fi vrut sa ma reapuc, am zis ca fara prietenii mei cu care am avut mereu comunitati, n-are acelasi farmec nimic...

- Si eu as aprecia ceva original. Si eu am vrut de o groaza de ori sa fac chestii originale... Dar cand ma uitam in jurul meu, vedeam ca nu cu chestii originale se fac comunitatile mari... Mna, XSW-ul nici n-a apucat sa ajunga la stadiul in care eu sau ceilalti Scripteri sa ne ocupam de a schimba 'modurile de joc'... Adica n-am apucat sa-l finalizam cu chestiile de baza pe care le cauta playerii, ca sa ne putem lansa si sa crestem incet, incet, d'apoi sa ne apucam sa schimbam ce avem deja...

- Si dau inapoi toate cunostiintele mele sub forma acestui GM... As mai fi avut multe de pus in el, dar mna, daca m-am lasat de script, asta a fost... Dar oricum, ajut pe oricine are nevoie oricand are nevoie. Nu scriptez pentru nimeni, dar le dau idei tuturor, le explic cum sa faca sisteme sa functioneze, bla, bla, bla.
Reply
#22

La ora actuală, acesta este cel mai „bun” gamemode de stunt care poate exista pe internet.
Ce-i drept, sunt o grămadă de scripteri care iau sisteme din acest gm și оl pun оn gm-u lor, care după cum a spus și Rullz, acesta ajunge pe net..

Chiar оmi pare rău de acest gamemode, avвnd оn vedere stadiul оn care este (Website + GameMode aproape terminat) nimeni nu оl va continua vreodată, pentru că dacă оncepi un gamemode, vrei să știi că tu l-ai оnceput, chiar dacă 80% e furat, ca să zic așa..

A spus cineva aici că sistemele sunt plagiate dintr-un server de stunt romвnesc de 1000 de sloturi. Aici am să comentez niște chestii:
1. Niciodata nu a existat/nu există/nu va exista un server cu 1000 de sloturi, pentru că pur și simplu lumea din ziua de azi preferă serverele RolePlay.
2. Poate sistemele sunt plagiate, pentru că așa faci să fii „оn trend”, dar dacă ai fi deschis măcar gamemodul lui Rullz, ai fi văzut că sistemele lui sunt originale 100%. Așa sisteme cum sunt оn GM-ul lui nu vei găsi niciodată pe net. Cea mai bună optimizare, cea mai bună identare, cea mai bună logică, cea mai bună ordine оntre sisteme, o vei găsi doar оn GM-ul lui.
3. Plagierea nu оnseamna că nu știi să scriptezi sau că nu ai și tu ideile tale. Doar că, dacă vezi că sunt servere cu anumite sisteme care au x jucători, e clar că făcвnd și tu acele sisteme (chiar și mai bune) jucătorii vor veni și la tine.

Și eu plagiez, dar nu din cauza faptului că nu am inspirație.. Și doar din cauza faptului că prefer să recreez un sistem și să оl fac de 3 ori mai bun și mai arătos ca și aspect.
Reply
#23

Quote:
Originally Posted by TheHonnor
Посмотреть сообщение
1. Niciodata nu a existat/nu există/nu va exista un server cu 1000 de sloturi, pentru că pur și simplu lumea din ziua de azi preferă serverele RolePlay.
Si in plus, sistemele folosite de noi in serverele de Stunt, Free Roam de fapt, sunt foarte complexe... Adica de ce credeti ca RuNix de-a lungul timpului a scos o groaza de 'content' din RSS? Doar de dragul de a avea totul mai simplu structurat (3 levele de VIP in loc de 10, spre exemplu) ? Nope, majoritatea serverelor de Free Roam abia ajung fara lag la 100 de playeri... Un server ca RSS-ul eu zic ca nu poate duce 1000 de jucatori, la fel si XSS-ul, cat ar fi ele de optimizate. Eu eram Owner pe XSS cand acesta a ajuns pentru prima data in toata istoria lui la 160/200 (sau asa ceva, nu mai tin minte exact cifra), si tin minte ca in perioada aia Max cu greu reusea sa faca server-ul sa aiba undeva la 80 de Tick-uri cand era plin, daca nu ma insel... Au fost cateva saptamani in care a avut probleme grave de tot, pe la 80 de playeri On erau vreo 13 Tick-uri din cauza unor comenzi care consumau prea multe resurse, si cine stie ce sunt alea Tick-urile, stie ca la 13 Tick-uri este un lag insuportabil... Abia de la 50-60 in sus din cate tin eu minte, incepea sa fie totul mai fluid... A rescris saracul la viata lui de vreo 15 ori comanda /spec, de fiecare data altfel, doar pentru a o face mai optimizata...
Reply
#24

Quote:
Originally Posted by HeLiOn_PrImE
Посмотреть сообщение
Te-ai chinuit prea mult sa scrii totul pentru unul care abia intra pe forumurile astea. Nu e nimic, am citit eu.


Asta e peste tot, nu numai in Romania.


Ma indoiesc ca toti banii pe care ii genereaza RSS sunt bagati inapoi in host. Alea sunt facute sa aduca bani in buzunar.
Nu stiu exact cat profit genereaza, dar stiu ca Runix a zis ca daca nu ar mai face profit l-ar inchide de tot.
Si in ziua de azi foarte putini sunt aia care fac bani de sa-mp. Cel mai bun lucru pe care il poti spera e ca serverul sa se autosustina.
Asta este mai greu, dar nu e imposibil in conditiile in care sunt hosturi gratuite menite sa te ajute sa te pui pe picioare.
Nici macar de Hosted tab nu ai nevoie sau de internet tab, daca stii sa folosesti eficient retelele de socializare.


Ca lumea sa nu se pictiseasca, trebuie sa lucrezi incontinuu la chestii noi si sa folosesti toate capabilitatile clientului de sa-mp.
0.3.7 a adus cel putin 500 de obiecte si functii noi, chestii pe care din cate am vazut comunitatea nu le foloseste, dar in schimb se plang toti ca vor update nou.

Ideea e ca exista persoane care ar aprecia ceva original. Trebuie doar sa stii sa le cauti.

GM-ul facut de tine e unul bunicel, ajuta foarte mult incepatorii, daca este folosit cum trebuie.
E de apreciat faptul ca dai ceva inapoi comunitatii internationale de SA-MP si nu esti aici doar pentru a lua si a pastra pentru tine.
Tine-o tot asa .
Tu sa taci Romania Rosiori Stunt , ok , crezi ca nu iti cunosc ce poti si ce nu??
Reply
#25

Nu sunt de acord in cateva privinte cu tine:

Quote:
Originally Posted by HeLiOn_PrImE
Посмотреть сообщение
Si in ziua de azi foarte putini sunt aia care fac bani de sa-mp.
Putin peste 1 an in urma m-a contactat o persoana care detinea un server de SA-MP deschis doar de cateva luni (2, maxim 3) sa ii fac cateva modificari la gamemode. Fiind multumit de munca pe care i-am facut-o, m-a mai contactat de cateva ori in saptamanile urmatoare. Nu am lucrat mult la gamemode-ul lui, doar cateva zile in total si am scos in luna aceea de la el ~75 EUR. Curios, l-am intrebat daca e scoate macar vreun profit si daca e rentabil sa ma plateasca pe mine sa ii fac modificarile respective, avand in vedere ca nu atingea mai mult de 100 de jucatori, iar asta se intampla doar la ocazii speciale, anuntate cu cateva zile in avans. Raspunsul lui a fost ca el din momentul cand a atins un prag de 50 de playeri in medie (relativ rapid), a intrat pe profit, scotandu-si atat investitia de inceput in domeniu si host, plus urmatoarele cheltuieli inclusiv plata mea.

In concluzie se poate, dar trebuie asumat un risc la inceput si sa fii bun pe partea de reclama. (baiatul avea ceva cunostinte care l-au ajutat sa creeze un player base)


Quote:
Originally Posted by HeLiOn_PrImE
Посмотреть сообщение
0.3.7 a adus cel putin 500 de obiecte si functii noi, chestii pe care din cate am vazut comunitatea nu le foloseste, dar in schimb se plang toti ca vor update nou.
Nu ai ce sa folosesti din 0.3.7. E cel mai slab release din bransa 0.3 (daca poate fi macar numit release). Consider ca development-ul SA-MP-ului a incetat la 0.3z, iar 0.3.7 a fost o versiune lansata doar ca sa repare exploitul 'full server attack' si a fost mascata ca un new release prin aruncarea a cateva obiecte si functii, doar ca sa para ca inca se lucreaza la SA-MP.

Quote:
Originally Posted by HeLiOn_PrImE
Посмотреть сообщение
Ideea e ca exista persoane care ar aprecia ceva original. Trebuie doar sa stii sa le cauti.
Exista, dar nu iti vor tine de foame. In urma cu 1 an, pe un server destul de populat (>200 playeri) am rescris un sistem de baza pentru modul respectiv de joc, facandu-l diferit fata de ce este etalon (serverele >500 playeri). Feedback-ul jucatorilor a fost preponderent negativ si m-a fortat sa implementez ce au si barosanii in domeniu pentru a nu pierde playerii.

Quote:
Originally Posted by HeLiOn_PrImE
Посмотреть сообщение
Te-ai chinuit prea mult sa scrii totul pentru unul care abia intra pe forumurile astea. Nu e nimic, am citit eu.
Sunt persoane care intra, citesc, dar nu posteaza nimic inapoi deoarece aici (ca si pe restul forumurilor romanesti) majoritatea subiectelor discutate sunt 'cum fac dom'le si eu ca serverul X'. Rar vezi discutii pe marginea carora poti sa dezbati ceva.
Reply
#26

Foarte Bun , Felicitari +1
P.S: Si acum o sa vedem paginile de pe fb
Pline cu servere de super super stunt noi ))
Reply
#27

Quote:
Originally Posted by Spmn
Посмотреть сообщение
[...]
De acord in mare parte, dar inca raman la ideea ca se poate, chiar daca e extrem de greu.
Ca sa ai sanse cu ceva original, cand e vorba de playeri trebuie sa tintesti la nivel global.
Asta printre altele....
Quote:
Originally Posted by CaDDySaMp
Посмотреть сообщение
Tu sa taci Romania Rosiori Stunt , ok , crezi ca nu iti cunosc ce poti si ce nu??
Ma cunosti in viata reala? Stii ce fel de persoana sunt?
Mai stii orice ceva despre mine, sau ma judeci doar pentru faptul ca am fost admin pe o copie dupa Super Stunt?
Adevarul e ca habar nu ai ce pot si ce nu.

Daca ai fi stat o vreme pe serverul ala cat am fost eu admin, ai fi vazut ca 90 % din cod era luat ori de aici ori facut de la zero. Nu mai semana absolut deloc cu Super Stunt.
Rareori am avut playeri multi, si ma bucur ca a fost asa. Pentru ca spre deosebire de Runix, eu am vrut un server pe care sa intru si sa ma simt bine, nu un server pe care sa domneasca legea junglei.
Am vazut la un moment dat ca e imposibil cu serverul ala, asa ca primul lucru pe care l-am facut cand am ajuns owner principal a fost sa il inchid definitiv.
Mai e un server care si-a asumat acelasi nume, dar nu va rezista foarte mult.

As lua-o de la zero sa iti explic care e treaba cu plagiatul in sa-mp, dar cred ca TheHonnor a explicat perfect:
Quote:
Originally Posted by TheHonnor
Посмотреть сообщение
Plagierea nu оnseamna că nu știi să scriptezi sau că nu ai și tu ideile tale. Doar că, dacă vezi că sunt servere cu anumite sisteme care au x jucători, e clar că făcвnd și tu acele sisteme (chiar și mai bune) jucătorii vor veni și la tine.
Și eu plagiez, dar nu din cauza faptului că nu am inspirație.. Și doar din cauza faptului că prefer să recreez un sistem și să оl fac de 3 ori mai bun și mai arătos ca și aspect.
In plus, poti vorbi de placiere, numai atunci cand munca aflata in cauza iti apartine in intregime.
Oricat de complex si genial ar fi scriptul tau, nu iti va apartine in intregime, pentru ca folosesti functii proiectate de catre Kalcor si restul echipei de development.

In concluzie, CaDDySaMp, mai e mult si bine pana cand imi poti spune tu mie sa tac.
Reply
#28

Quote:
Originally Posted by HeLiOn_PrImE
Посмотреть сообщение
De acord in mare parte, dar inca raman la ideea ca se poate, chiar daca e extrem de greu.
Ca sa ai sanse cu ceva original, cand e vorba de playeri trebuie sa tintesti la nivel global.
Asta printre altele....

Ma cunosti in viata reala? Stii ce fel de persoana sunt?
Mai stii orice ceva despre mine, sau ma judeci doar pentru faptul ca am fost admin pe o copie dupa Super Stunt?
Adevarul e ca habar nu ai ce pot si ce nu.

Daca ai fi stat o vreme pe serverul ala cat am fost eu admin, ai fi vazut ca 90 % din cod era luat ori de aici ori facut de la zero. Nu mai semana absolut deloc cu Super Stunt.
Rareori am avut playeri multi, si ma bucur ca a fost asa. Pentru ca spre deosebire de Runix, eu am vrut un server pe care sa intru si sa ma simt bine, nu un server pe care sa domneasca legea junglei.
Am vazut la un moment dat ca e imposibil cu serverul ala, asa ca primul lucru pe care l-am facut cand am ajuns owner principal a fost sa il inchid definitiv.
Mai e un server care si-a asumat acelasi nume, dar nu va rezista foarte mult.

As lua-o de la zero sa iti explic care e treaba cu plagiatul in sa-mp, dar cred ca TheHonnor a explicat perfect:


In plus, poti vorbi de placiere, numai atunci cand munca aflata in cauza iti apartine in intregime.
Oricat de complex si genial ar fi scriptul tau, nu iti va apartine in intregime, pentru ca folosesti functii proiectate de catre Kalcor si restul echipei de development.

In concluzie, CaDDySaMp, mai e mult si bine pana cand imi poti spune tu mie sa tac.
Te crezi o persoana puternica pentru un baietas de 17 ani , care inca da corigenta in toamna la matematica si-mi vorbesti mie de sa:mp , in concluzie , daca vrei sa faci un server romanesc unic , nu plagia dupa altele , fa-ti propriile meniuri de arme , masini , customizeaza-le culoarea dupa placul tau nu dupa alte servere .
Reply
#29

Ce-i drept, nu există server creat din edit care să reziste оn timp. Eu cвnd fac un sistem (chiar dacă e original sau nu), prefer să оl fac de la zero, ca să știu ce face fiecare variabilă оn parte, știu ce face (și оn ce stadiu e) sistemul doar pentru că eu l-am făcut. Dar cei ce-și fac GM-uri editate sau cu scripturi de pe net, nu vor rezista, pentru că vor apărea bugurile, pe care desigur că nu vor ști să le rezolve, pentru că nu ei le-au scris, și nu le оnțeleg modul de gвndire.

Cum a spus și Helion, plagierea nu-și are locul aici, atвt timp cвt sistemele le faci TU, și cвt timp funcțiile sunt făcute de dezvoltatorii de la SA-MP și doar ideile sunt luate, nu și scripturile.
Reply
#30

Quote:
Originally Posted by TheHonnor
Посмотреть сообщение
Ce-i drept, nu există server creat din edit care să reziste оn timp. Eu cвnd fac un sistem (chiar dacă e original sau nu), prefer să оl fac de la zero, ca să știu ce face fiecare variabilă оn parte, știu ce face (și оn ce stadiu e) sistemul doar pentru că eu l-am făcut. Dar cei ce-și fac GM-uri editate sau cu scripturi de pe net, nu vor rezista, pentru că vor apărea bugurile, pe care desigur că nu vor ști să le rezolve, pentru că nu ei le-au scris, și nu le оnțeleg modul de gвndire.

Cum a spus și Helion, plagierea nu-și are locul aici, atвt timp cвt sistemele le faci TU, și cвt timp funcțiile sunt făcute de dezvoltatorii de la SA-MP și doar ideile sunt luate, nu și scripturile.
Majoritatea serverelor facute prin edit rezista atata timp cat ownerii se pot ocupa de ele in mod direct.
In momentul in care omul se lasa de sa-mp, serverul incepe sa piarda playeri, pentru ca nu sunt multi in care poti avea incredere cu asa ceva.
Quote:
Originally Posted by CaDDySaMp
Посмотреть сообщение
Te crezi o persoana puternica pentru un baietas de 17 ani , care inca da corigenta in toamna la matematica si-mi vorbesti mie de sa:mp , .
Te trezesti sa faci speculatii aiurea dar adevarul e ca tu chiar nu ai habar cine sunt.
Ma gandesc ca avem multi prieteni comuni facuti in sa-mp, vezi intreaba prin jur care e varsta mea si cu ce ma ocup in realitate.
Nu te mai face de ras cu speculatii demne de varsta de 10 anisori.
Reply
#31

Is their (Romania/English) Dialog language when player connect? coz i need english version!
Reply
#32

Asta e in absolut cel mai bun gamemode, orice server are changename de la gm-ul asta asa si spassword si toate systeme bune fiindca mai sunt putini capabil sa scripteze..
ON: Bravo, de te apuci de un gm nou si deschizi server va fi populat
Reply
#33

Salut.Am descarcat si eu acest server,si pot spune ca este foarte misto.Am facut niste modificari la mape,teleporturi etc... Am vazut in folderul "scriptfiles" ca este un alt folder numit "Server's Website" ,si am o intrebare.Cum instalez site-ul ? Adica,exact ca si xss-server.com sau rss-server.com...daca stiti la ce ma refer... (sa accesez site-ul xsw).
Pls careva?
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)