[GameMode] MySQL R33 - Ideal pentru RPG
#1





Informaţii

Acest gamemode (GM) este făcut de mine de la 0.
Am reuşit să-l fac după ce Pain123 a lansat versiunea MySQL R33 BlueG. Am lucrat la el оncă de la versiunea MySQL R31 BlueG. Cвnd a apărut versiunea MySQL R33 BlueG am făcut mici modificări. L-am făcut deoarece am оnceput să-mi creez propriul gamemode, nu are toate comenziile pentru un server RPG, este o versiune (stabilă) pentru a оncepe un server RPG de la 0.

Dacă faceţi un server cu acest gamemode respectaţi această licenţă.

Caracteristici

- Un sistem de incarcare mai rapida a datelor. (Cache)
- Un sistem de Оnregistrare / Logare bazat pe MySQL.

Comenzi

- Comandă /makeadmin, poţi să оi dai unui jucător admin sau chiar ţie. Trebuie să ai admin level 6 sau să fi logat că RCON.
- Comandă /makehelper, poţi să оi dai unui jucător helper sau chiar ţie. Trebuie să ai admin level 6 sau să fi logat că RCON.
- Comandă /ah sau /adminhelp, оţi arată comenziile pentru admini , pe level-ul pe care оl deţine admin-ul. Dacă ai admin level 1, оţi arată comenziile pentru admin level 1, s.a.m.d.
- Comandă /hh sau /helperhelp, оţi arată comenziile pentru helper, pe level-ul pe care оl deţine helper-ul. Dacă ai helper level 1, оţi arată comenziile pentru helper level 1, s.a.m.d.
- Comandă /a sau /adminchat, poţi să scri un mesaj, vizibil tuturor adminilor online.
- Comandă /he sau /helperchat, poţi să scri un mesaj, vizibil tuturor helperilor online.
- Comandă /report, trimite un mesaj adminilor online, оn caz că ai nevoie de ajutor. O poţi folosi odată la 10 secunde.
- Comandă /helpme, trimite un mesaj helperilor online, оn caz că ai nevoie de ajutor. O poţi folosi odată la 10 secunde.
- Comandă /stats, оţi arată status-ul tău.
- Comandă /check, verifică status-ul unui jucător (ales de către admin ). Se poate folosi de admini şi helper.
- Comandă /makeleader, face un jucător lider (ales de către admin ). Se poate folosi de admini level 6.

V0.2

- Comandă /ban, poţi să-i dai ban unui jucător. Se poate folosi de admini level 1, minim.
- Comandă (/bano)ffline, poţi să-i dai ban unui jucător offline. Se poate folosi de admini level 2, minim.
- Comandă /kick, poţi să scoţi afară un jucător după server. Se poate folosi de admini level 1, minim.
- Comandă /respawn, poţi să respawnezi un jucător după server, fie că este оn facţiune sau nu. Se poate folosi de admini level 1, minim.
- Comandă (/checkw)eapons, poţi să vezi armele unui jucător după server. Se poate folosi de admini level 1, minim.
- Comandă /auninvite, poţi să scoţi un jucător din facţiune. Se poate folosi de admini level 6.
- Comandă /spec || /rcon, poţi să asişti un jucător după server. Poţi vedea orice face el. Se poate folosi de admini level 1, minim.
- Comandă /gethere, poţi să aduci la ţine o maşină sau un jucător, оn funcţie de caz. Se poate folosi de admini level 1, minim.
- Comandă /goto, poţi să te duci la un jucător, o maşină sau o locaţie, оn funcţie de caz. Se poate folosi de admini level 1, minim.
- Comandă /uninvite, poţi să scoţi / concediezi un jucător din facţiune, doar dacă eşti leaderul facţiunii respective. Se poate folosi de leaderi.
- Comandă (/f)action, poţi să scrii orice pe acest chat şi toţi ceilalţi membrii din facitune o pot vedea, oriunde se află. Se poate folosi de membrii factiuniilor.
- Comandă (/r)adio, este la fel că (/f)action, dar doar cвteva facţiuni o pot folosi. Se poate folosi de membrii factiuniilor (LSPD / LVPD / SFPD / NG / Paramedics).

Instrucţiuni / Instalare

- Dacă vreţi să rulaţi server-ul, descărcaţiSĂ-MP Server for Windows or Linux, după această descărcaţi şi MySQL BlueG R33 şi puneţi gamemodes, pawno şi server.cfg оn fişierul unde aţi descărcat SĂ-MP Server for Windows or Linux.

- Dacă vreţi să editaţi datele pentru baza de date, va duceţi оn \pawno\include\ şi dechideti cu Notepad / Visual Studio / Wordpad etc. şi dechideti connection.inc. Modificaţi următoarele linii:
pawn Код:
#define mysql_host "ip-ul host-ului"
#define mysql_user "numele de utilizator pentru baza de date (MySQL)"
#define mysql_password "parolă pentru baza de date (MySQL)"
#define mysql_database "numele bazei de date"
- Baza de date o găsiţi оn folder-ul pe care оl descărcaţi sub numele de w3op.sql

- Dacă vreţi să modificaţi level-ul, banii, banii оn banca etc. va duceţi оn gamemode (GM) şi căutaţi linia pLevel, pCash, pAccount etc., оn funcţie de caz, după această va duceţi şi оn baza de date MySQL şi modificaţi valoarea iniţială.

Informaţii suplimentare

- Dacă aveţi оntrebări sau nelamuri postaţi оn acest topic.
- Acesta este primul meu gamemode (GM), va rog, nu fiţi răi.

V0.2
Код:
- Parolă a fost mascată оn MD5, pentru a nu o vedea şi alţii.
- Comenziile următoare adăugate: /ban, /banoffline sau /bano, /kick, /auninvite, /respawn, /checkweapons sau /checkw, /spec sau /rcon, /gethere, /goto, /uninvite, /faction sau /f, /radio sau /r.
- Adăugate 6 facţiuni: Los Santos Police Depratment, Las Venturas Police Depratment, San Fierro Police Depratment, Federal Bureau of Investigation, Naţional Guard and Paramedic. (nu au maşini la spawn!)
- Conexiunea MySQL a fost adăugată оn folderul "connection".
- Redenumit folderul "myacc" оn "accounts".
- Atunci cвnd MySQL nu se poate conecta la baza de date o să se оnchidă consola, iar оn log va apărea mesajul specific ("[MYSQL]: Connection to database (db) failed!").
- Logurile o să apară оn HTML datorită lui InfiniTy.
- Rescrise querty pentru update, pLevelx => pLevelu, pAdminx => pAdminu etc. pentru că se asemăna foarte mult cu gamemode-ul de la redzmax. "u" = update!
- Adăugat statutul de Premium Account (momentan nu are avantaje & se poate obţine doar din MySQL).
V0.1
Код:
 - Оntregul gamemode (GM)
Buguri

- N-am gasit nici un bug оncă.


Descărcări

- SolidFiles- Descarca (V0.2)
- SolidFiles- Descarca (V0.1)

Credite

BlueG & maddinat0r - Pentru plugin-ul MySQL.

Reply
#2

Foarte bun. Felicitari.
Reply
#3

Quote:
Originally Posted by DanishHaq
Посмотреть сообщение
Foarte bun. Felicitari.
Merci DanishHaq.
Reply
#4

Chiar aveam nevoie.Foarte buna treaba WopsS
Reply
#5

Quote:
Originally Posted by asdarmando
Посмотреть сообщение
Chiar aveam nevoie.Foarte buna treaba WopsS
Cu placere, asdarmando.
Reply
#6

Bravo.Meriti un +1
Reply
#7

Quote:
Originally Posted by catamarg1
Посмотреть сообщение
Bravo.Meriti un +1
Merci :*
Reply
#8

Salut,cand te referi la Mysql, eu ma gandesc la un fel de soft care sa aibe toate datele in el si etc gen sql server 2000 ,ne trebuie asa ceva sau este totul pus,doar trebuie sa editam si sa dam drumul la server si atat?
Reply
#9

Quote:
Originally Posted by Tyrexo
Посмотреть сообщение
Salut,cand te referi la Mysql, eu ma gandesc la un fel de soft care sa aibe toate datele in el si etc gen sql server 2000 ,ne trebuie asa ceva sau este totul pus,doar trebuie sa editam si sa dam drumul la server si atat?
Trebuie sa ai XAMPP sau MySQL 5.x si sa editezi ce este in arhiva!
Reply
#10

Imi poti spune si mie cam ce ar trebuii sa fac la aceste erori? Stiu ca are de a face cu semnele dar nu mai stiu ce sa le fac

E:\Jocuri\Kituri\Server Samp\pawno\include\myacc.inc(74) : error 035: argument type mismatch (argument 1)
E:\Jocuri\Kituri\Server Samp\pawno\include\myacc.inc(74) : error 002: only a single statement (or expression) can follow each "case"
E:\Jocuri\Kituri\Server Samp\pawno\include\myacc.inc(76) : error 014: invalid statement; not in switch
E:\Jocuri\Kituri\Server Samp\pawno\include\myacc.inc(76) : warning 215: expression has no effect
E:\Jocuri\Kituri\Server Samp\pawno\include\myacc.inc(76) : error 001: expected token: ";", but found ":"
E:\Jocuri\Kituri\Server Samp\pawno\include\myacc.inc(76) : error 029: invalid expression, assumed zero
E:\Jocuri\Kituri\Server Samp\pawno\include\myacc.inc(76) : fatal error 107: too many error messages on one line
Reply
#11

Ai modificat ceva? Ai pus arhiva de mai sus intr-un server original, ai luat MySQL R33?
Reply
#12

Gata,nu mi-a mai dat nici o eroare,dar poti sa-mi detaliezi putin,cum folosesc serverul cu xampp te rog? E prima oara cand folosesc server cu mysql, xampp am mai folosit pentru alte genuri de servere,dar pentru samp nu prea.
Reply
#13

Cu XAMPP poti sa adaugi / modifici / stergi datele din server playeri (momentan). Daca e ceva Da-mi PM si te ajut!
Reply
#14

Bravo . F bun !

Ms pt PM
Reply
#15

https://code.******.com/p/sa-mp-mysq...downloads/list

Nu cred ca difera cu foarte multe R33 de R34.
Reply
#16

Exista o problema ...

Nu apare sa ma inregistrez...



daca apas spawn imi da kick.
Reply
#17

Quote:
Originally Posted by ShikamaruSama
Посмотреть сообщение
Exista o problema ...

Nu apare sa ma inregistrez...



daca apas spawn imi da kick.
Da asa este, nu-ti apare pentru ca nu s-a putut conecta la baza de date sau nu ai tabelul players. Kick iti da pentru ca nu esti logat.

@mafia nu ai pluginul cu R33. Ai PM cu folderul plugins!

Quote:
Originally Posted by myhaitza97
Посмотреть сообщение
https://code.******.com/p/sa-mp-mysq...downloads/list

Nu cred ca difera cu foarte multe R33 de R34.
Nu-i mare diferenta, doar ceva buguri fixate...
Reply
#18

Si de celalante fisiere de unde facem rost?
Reply
#19

Quote:
Originally Posted by norton2
Посмотреть сообщение
Si de celalante fisiere de unde facem rost?
Oare?
Quote:

nstrucţiuni / Instalare

- Dacă vreţi să rulaţi server-ul, descărcaţiSĂ-MP Server for Windows or Linux, după această descărcaţi şi MySQL BlueG R33 şi puneţi gamemodes, pawno şi server.cfg оn fişierul unde aţi descărcat SĂ-MP Server for Windows or Linux.

Cum SA-MP.com nu-mi permite sa pun toate pluginurile si celalalte, trebuie sa pun doar ce e facut de mine!
Reply
#20

ON: Bravo.
OFF: Ce mai face lumea pe aici?
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)